„Když nemáš ze studia v zahraničí strach, je něco špatně,“ říká ambasadorka EY

Sára Maria Majerníková studuje biomedicinu na University College London. Jako ambasadorka EY bude podporovat české a slovenské studenty v okolí Londýna. Bavili jsme se o životě v Londýně a rozdílech mezi studiem na Slovensku a Anglii. Ve Velké Británii se pro přijetí na univerzitu běžně píše motivační dopis, tzv. „personal statement“. Sára svůj dopis sepsala jako pohádku, zaujala a dnes je studentkou prestižní univerzity. Přečti si, jak na to šla.

Sáro, kde a co studuješ?

Studuju druhým rokem Biomedical Sciences na University College London. Biomedicína mě zaujala, protože jsem vždycky tíhla spíše k přírodovědeckým předmětům a medicíně, díky které budu moct lidem pomáhat. Pocházím ze Slovenska, kde se biomedicína studovat nedá, a protože má Anglie velmi dobré univerzity, rozhodla jsem se vydat právě sem. Podpořili mě v tom i rodiče.

Jak se podle tebe liší studium v Anglii oproti Slovensku?

V Anglii učitelé nebazírují na tom, aby člověk uměl kvanta věcí nazpaměť, ale aby dokázal logicky přemýšlet a dobře se vyjadřoval i písemně. Píšeme tu hodně esejů. Na Slovensku jsme se spoustu věcí biflovali, ale to v dnešní době není aktuální. Když umíš dobře googlit, víš cokoliv. V Anglii jsem také zjistila, že nutně nepotřebuji Ph.D. titul, abych se uplatnila ve svém oboru – jak mi to bylo podáváno na Slovensku.

Sara Maria Majernikova

Sara Maria Majernikova pochází ze Slovenska a druhým rokem studuje obor Biomedial Sciences na University College London. Vedle studia biomedicíny sbírá i pracovní zkušenosti – píše články o medicíně, dělá research a administrativní podporu na univerzitě. Sára během volného času sportuje, čte fantasy a populárně naučnou literaturu. Říká, že úspěch je, když člověk dělá, co ho opravdu baví.

Co se ti líbí na Londýně?

Stále si tu zvykám, Londýn nikdy nespí a je dost hlučný. Ale je pravda, že poslední dva roky to tu kvůli pandemii vypadalo trochu jinak. Moc se mi tu líbí a baví mě objevovat různá náhodná místa. Trochu se tu ztrácet. Aplikace Google Maps je ale můj věrný kamarád.

Sáro, vedle studia také pracuješ, co přesně děláš?

Prací jsem už měla víc, některé se mého studijního zaměření týkají víc a některé míň. Na léto se snažím hledat práce v oboru, psala jsem třeba články o medicíně a nebo jsem pracovala pro univerzitu jako ambasadorka a mentorka. Pomáhala jsem tak lidem z mojí školy, byla to administrativní práce. Jinak jsem také dělala průzkum trhu a zjišťovala podmínky pro expanzi jedné společnosti.

Máš nějaký tip pro studenty, kteří uvažují nad studiem v zahraničí a mají z toho obavy?

Myslím, že strach má každý. A když strach nemá, tak je něco špatně. Vždycky může člověk jít a něco zkusit, i negativní zkušenost je dobrá, když ji pak dobře využije. Mě třeba nevzali na Oxford. Tipy, které mi ale dali, jsem pak využila při pohovoru na University College London a dostala jsem se.

Pokud je člověk na střední, kdy by měl začít řešit studium v zahraničí?

Na střední už klidně v druháku. V klidu si ať si člověk zjistí, co vlastně chce studovat, jaké jsou podmínky pro přijetí a potom musí psát tzv. „personal statement“, česky se jedná o motivační dopis. Já měla asi 20 verzí, než jsem dopis dokončila. Pojala jsem ho jako pohádku a inspirovala se příběhem Alenky z říše divů. Zakomponovala jsem tam různé svoje úspěchy a umístění v soutěžích.

Nově jsi ambasadorkou EY, co máš v plánu?

Ráda bych se věnovala třeba farmaceutickému pohledu na byznys nebo vzdělávacím přednáškám s EY. Třeba jak správně investovat, to teď zažívá boom i mezi studenty. Ráda bych pro studenty pořádala eventy nebo online setkání.

Co myslíš, že bude studenty ohledně EY zajímat?

Pomáhat budu především českým a slovenským studentům, tady v okolí Londýna. Je tu dost Čechů, kteří se na léto vrací domů – pro ně bude užitečné vědět o možnostech stáží v EY. A pak celkově, ať studenti už během studia vědí, jaké mají v Česku možnosti a proč se vracet. V Anglii si mohou najít dobrou práci, je tu ale velká konkurence a i když si možná vydělají víc, mají zase vyšší náklady. Třeba v Londýně se platí obrovský nájem.

Co na EY zaujalo tebe?

Líbí se mi možnosti a flexibilita společnosti. Přijímací pohovory vychází z logického myšlení a EY tak dává možnost všem. Také mě překvapilo, že je v pražském EY větší zastoupení žen než mužů. Konkrétně je to 706 žen a 620 mužů.

Láká tě stáž nebo práce v české pobočce EY? Ozvi se Sáře na majsama@gmail.com ohledně čehokoliv, co tě zajímá. Prohlédni si i aktuální volná místa nebo si přečti o zkušenostech dalšího ambasadora Jakuba Fridricha.

Sandra Jirásková

Recruitment manager

Máš zájem o newsletter plný inspirace?