I jako Intern mám pod rukama akvizice velkých firem, říká Jonáš Váverka z týmu Oceňování a Ekonomického poradenství

Jonáš Váverka nastoupil do EY jako Intern chvíli poté, co začal studovat magistra, a hned se pustil do oceňování kapitálu a portfolia velkých firem, bank a holdingů. Na práci si nejvíc cení toho, že vidí její reálný dopad, potkává zajímavé lidi ze světa byznysu a taky, že každý úspěšný projekt může s kolegy oslavit ve fancy restauraci. Přečti si rozhovor s Jonášem a zjisti, jak vypadá život v týmu Korporátní finance & Oceňování a Ekonomické poradenství.

Jonáš studuje magisterský program Oceňování podniku na VŠE a v EY pracuje od roku 2023 jako Intern v týmu Korporátní finance & Oceňování a Ekonomické poradenství. Má za sebou práci pro velké klienty ze světa bank, energetiky nebo kapitálových fondů.

Jonáši, jak ses poprvé dozvěděl o EY?

Bylo to úplnou náhodou. Zrovna jsem na VŠE nastoupil na magisterský program Oceňování podniku a chtěl jsem se porozhlédnout, jaké jsou v tomhle oboru možnosti. Tak jsem na Práce.cz vyhledal oceňování a hned na mě vyskočila nabídka internshipu v EY. Bral jsem to jako znamení shůry, tak jsem poslal životopis a teď jsem tady.

Čím se vlastně váš tým Oceňování zabývá?

Fungujeme jako podpora pro firmy, které potřebují pomoc s oceňováním svého kapitálu. Počítáme hodnotu jejich společnosti nebo jejich potenciálních akvizic. To jim pak usnadní investiční rozhodování a mají po ruce podklady pro transakce. Na jedné straně je to práce, která obnáší technickou činnost v Excelu, ale má i konzultantskou část, kdy jsme v přímém kontaktu s klienty.

Jakou roli má v týmu Intern?

Interni mají na starost převážně tu zmíněnou technickou část práce. Takže pracujeme s finančními daty a výkazy klientů a provádíme podporu v rámci samotného oceňování. Čím déle člověk na téhle pozici je, tím větší má šanci se dostat více k více „konzultantské“ práci, která obnáší komunikaci průběhu a výsledků ocenění klientovi. Třeba já jsem už zhruba po půl roce prezentoval klientům výsledky své práce na některých projektech a s některými klienty jsem během projektu komunikoval na každodenní bázi.

A jak to u vás funguje prakticky? Kdo kromě Internů v týmu pracuje?

Shrnu to od podlahy. Máme Interny, kteří pracují na part-time, a Junior konzuntanty, kteří jsou v EY na full-time. Ti obstarávají většinu technické stránky projektů. Mají možnost kdykoliv konzultovat se Seniory, kteří nesou odpovědnost za správnost výsledků a na projektech jsou v roli supervizorů. Nad Seniory jsou Manažeři a Direktoři, kteří vedou projekty, udržují kontakt s klienty a jejich jméno se prezentuje na výstupech. A úplně na vrcholu je Partner, který zabezpečuje chod celého týmu. Je nás tu celkově zhruba dvacet

Jakou máte v týmu atmosféru? Sedli jste si?

Máme mladý tým, ve kterém jsme všichni na stejné vlně a hodně jsme si sedli. Věkový průměr máme asi tak 26 let. Potkáváme se i mimo práci a z některých kolegů se stali mí blízcí přátelé. Taky se mi zalíbily firemní večeře na konci velkých projektů. Když dokončíme zajímavý projekt, tak vedení celý tým pozve do pěkné restaurace a vše nám zaplatí. To jsem v jiné práci nezažil.

Pracujeme pro řadu velkých hráčů na trhu

Jaké má tvůj tým klienty? Koho oceňujete?

Děláme pro hodně velkých českých hráčů, třeba ČEZ, J&T Banku, PPF Group nebo různé venture fondy. Dělali jsme ale i projekty či revize pro oblíbené značky jako Lidl, Škoda nebo Dr. Max. Super je na tomhle rozpětí klientů to, že i když jsem nastoupil jako Intern, tak jsem si hned mohl vyzkoušet práci pro velkou zajímavou firmu.

A jaký je nejčastější typ projektu, na kterém pracuješ?

Takovým ukázkovým projektem je akvizice podílů. Když chce nějaká firma získat podíl v jiné společnosti, tak pro ni propočítáme odhad hodnoty podílu a ona díky tomu zjistí, zda se jí transakce vyplatí. Nebo taky často stanovujeme hodnotu portfolia pro velké holdingy, například pro účetní nebo investiční účely.

Který projekt, na kterém jsi pracoval, ti nejvíc utkvěl v paměti?

Mám hodně rád projekty zaměřené na venture kapitál, tedy oceňování investic do různých inovativních projektů a startupů. Rád vzpomínám třeba na práci pro venture kapitálový fond ČEZu. Úzce jsme spolupracovali s vedoucími fondů a manažery investic a dostal jsem se do kontaktu s hodně zajímavými lidmi. Plus jsem se dozvěděl o zajímavých projektech, do kterých firmy investují.

Zkušenosti z praxe se často hodí i ve škole

Máš možnost vidět reálný dopad své práce?

Mám a je to super. Třeba když se po skončení projektu v médiích dočtu, že úspěšně proběhla transakce, pro jejíž ocenění jsem připravoval podklady. Můžu si pak říct: „Jo, tohle je částečně díky mně!“, a to je fajn pocit.

Využíváš poznatky z práce ve škole, nebo naopak ze školy v práci?

Ano, například ve škole jsem měl předmět Praktika z oceňování, jehož výstupem bylo ocenit konkrétní firmu. Myslím, že spolužáci bez praxe v tom hodně tápali. Já už jsem znal z práce nějaké triky, takže náš skupinový projekt to hodně pozvedlo. Taky je zajímavý kontrast teorie ve škole a praxe v EY. Třeba příklady, které ve škole počítáme, jsou často nastavené tak, aby vyšly pěkně. Ale když člověk oceňuje v reálu, tak málokdy má klient vše tak perfektně vykázané jako v učebnicích.

Co se ti na práci v EY zatím zalíbilo nejvíc?

Hodně se mi líbí přístup k Internům. Když jsem nastoupil jako Intern na poloviční úvazek, tak jsem hned dostal pracovní smlouvu a všichni ke mně přistupovali jako k normálnímu zaměstnanci. To jsem do té doby nezažil. Třeba když jsem v jedné z mých minulých prací potřeboval něco zařídit, tak mi často bylo řečeno: „Promiňte, tohle je jen pro normální zaměstnance, vy jste brigádník.“ V EY to takhle není. Líbí se mi, že si Internů váží stejně jako všech členů týmu.

A v druhé řadě se mi líbí časová flexibilita. Když se mi třeba něco v osobním životě přihodí a potřebuji týden volno, tak to není problém. Nebo když naopak mám volno a doma se nudím, tak můžu přijít do práce a vydělat si něco navíc. Domluva tu funguje skvěle.

Takže skloubení práce se školou ti jde dobře?

Jasně, díky té flexibilitě je to úplně v pohodě. Některé dny jdu třeba ráno do školy, pak na pár hodin do práce a pak zase do školy na přednášku. Vedení počítá s tím, že Interni jsou nejčastěji studenti a vychází nám vstříc.

V týmu máte všichni možnost získat CFA certifikaci. K čemu je dobrá?

CFA (certifikovaný finanční analytik) je hodně prestižní certifikát z našeho oboru, který běžně stojí několik tisíc dolarů. V EY nám ho proplácí a berou to jako samozřejmost, což je super. V CVčku se to pak vyjímá hezky.

Teď jsi v EY jako Intern rok a pár měsíců. Co zajímavého ses za tu dobu naučil?

Rok? Utíká to tak rychle, že mi to připadá jako dva měsíce! Hodně jsem se zlepšil v Excelu a celkově Microsoft Office, což je ve financích žádané. Taky jsem získal lepší vhled do finančních databází a obecně jsem hlouběji pronikl do procesu oceňování. Byť je to hodně specifický obor, tak znalosti z něj se dají využít všude možně. A protože na všech projektech spolupracuji s kolegy a klienty, tak jsem se i zlepšil v jednání a nastavení svých hranic.

Sandra Jirásková

Recruitment manager

Máš zájem o newsletter plný inspirace?