Výběrko do EY očima nováčků

V jednom z předchozích článků jsme ti dali 4 rady, jak zvládnout pohovor do EY. A tak už víš, že tě čeká test a osobní pohovor. Jak to ale vidí nováčci, kteří si tím vším nedávno prošli? Zeptali jsme se jich, dokud mají výběrko ještě živě v paměti. Kromě vzpomínek se s tebou podělí také o své tipy, které jim osobně pomohly. A tak zjistíš, že vůbec nemusíš trpět nervozitou ani nespavostí poté, co odešleš CVčko.

Testy v prvním kole jsou menší strašák, než se zdá

V prvním kole tě čekají písemné testy. „Zadání mi trochu připomínalo srovnávací zkoušky. Měla jsem pocit, že jimi nemůžu projít, ale angličtina byla extrémně jednoduchá,“ vzpomíná Eva Polívková, nová posila týmu Poradenství v oblasti finančního řízení.

Pravda, testy trochu připomínají TSP zkoušky na vysokou, ale žádné chytáky nečekej. Test se skládá ze 3 částí:

 • numerické myšlení;
 • verbální schopnosti;
 • obecná angličtina.

Testy absolvuješ online. „To mě mile překvapilo,“ vzpomíná Tomáš Vrána, nováček z Daní. „Mohl jsem je udělat, kdy se mi to hodilo a měl jsem na ně klid.“

Na testy se připravit nedá, shodují se nováčci, ale to tě znervózňovat nemusí. Pokud si nebudeš vědět rady, CVčko do žita neházej. Do EY totiž nehledáme další Einsteiny, chceme hlavně zjistit, jak o věcech přemýšlíš a jestli si na stejné vlně jako my.

Na osobním pohovoru tě chceme poznat, ne vystresovat

Připravit se ale můžeš na druhé kolo. Průběh se liší podle toho, kam se hlásíš. V pozvánce se předem dozvíš, co tě čeká – možná to bude Assessment centrum nebo řešení malé case study.

Během osobního pohovoru se potkáš nejen s recruiterkami, ale také s kolegy z týmu nebo rovnou s partnery. V každém případě odlož nervozitu stranou, protože si na nic nehrajeme a rozhodně tě nebudeme dusit nepříjemnými otázkami. Chceme tě poznat po lidské i pracovní stránce, a tak s tebou budeme mluvit jako se sobě rovným.

Takhle třeba vzpomíná na osobní pohovor Monika Kamenská, nová kolegyně z Transakcí: „Všichni, s kým jsem mluvila, byli velmi vstřícní a dali mi prostor na otázky. Nebyla jsem vůbec nervózní a cítila jsem se příjemně. Recruiterka Alica byla velmi otevřená a nic neskrývala. Vše, co mi o mé práci řekla, platilo i po nástupu.

4 tipy od nováčků, které se ti budou hodit

 1. Pohovor je skvělá možnost, jak získat reálnou představu o náplni práce. Využij toho a zeptej se na vše, co tě zajímá.

  Radouan Mohamed, IT consulting

 2. Neboj se výběrového řízení a neměj z toho předem špatné pocity. Lidé v EY jsou velmi vstřícní a příjemní, ať už se bavíš s recruiterkou nebo s partnerem.

  Tomáš Vrána, Daně

 3. Zajímej se o aktuální dění v oboru a udělej si malý průzkum před pohovorem. Hodilo se mi to.

  Monika Kamenská, Transakce

 4. Žádnou speciální přípravu na výběrko nepotřebuješ. Všechno důležité najdeš na blogu nebo přímo na webu. Je to parádní zdroj informací pro uchazeče.

  Lucka Urban, Audit

4 zajímavosti od Alice a Sandry z HR

Každý uchazeč od nás dostává zpětnou vazbu. Jak s ní naložíš, je na tobě. Třeba to vyjde na druhý pokus jako některým našim kolegům.

V EY si sice zakládáme na profesionalitě, ale ne na odměřenosti. Už na výběrku si s tebou potykáme a taky tě provedeme po našich kancelářích.

Alica Herbrychová, HR – Audit, Forenzní služby a Transakce

Hlásíš se na juniorní pozici do IT consultingu? Neměj obavy z toho, že bychom na tebe vytasili testy z SQL nebo z Pythonu. My si s tebou raději popovídáme.

Pohovory u nás nejsou žádné grilování. Někdy manažeři s chutí vymění zasedačku za kavárnu. Může se tedy dost dobře stát, že tě tvůj budoucí nadřízený pozve na kafe.

Sandra Jirásková, HR – Business Consulting a IT consulting

Teď už si jen vyber tým a pošli CVčko. Možná, že brzy zažiješ výběrko na vlastní kůži a vyrazíš na dobrodružnou cestu s EY.

Renata Fuksová

Recruitment manager

Máš zájem o newsletter plný inspirace?

Aby byla tvoje cesta s EY pohodlná, pracujeme na kariérním webu s Cookies. Používáním webových stránek s tím souhlasíš. Přečti si víc o souborech Cookies.