Jak vnímá zkušenosti s oceňováním podniků ambasador pro studenty VŠE

Vojta Jeřábek je od dubna 2021 internem v oddělení Strategie a transakce, kde se věnuje oceňování podniků. Pověděl nám, co ho na spolupráci s firemními klienty baví, jak probíhalo jeho zapojení do práce a co by si podle něj měl každý student promyslet, než na stáž nastoupí.

Vojto, co by měl člověk vědět před tím, než se na stáž přihlásí?

Měl by mít alespoň trochu představu, jakým směrem se v budoucnu ubírat a podle toho si z volných míst vybrat. Je dobré, když si dopředu zjistíš, jak tvoje vysněná práce vypadá ve skutečnosti. Popis pozice v inzerátu často nenahradí osobní povídání s člověkem, který už na takové pozici je. Pokud někdo váhá, může se ozvat někomu z nás, ambasadorů. Buď známe práci v daném oddělení a dokážeme ji popsat, nebo zprostředkujeme pohled na věc od někoho z kolegů.

V čem ještě spočívá role ambasadorů?

Někdo se nechce hned obracet na HR oddělení. Jsme studentům blíž. Práci kombinuju se školou, já osobně nejsem v EY tak dlouho, takže se dokážu do studentské situace vžít.

Vojtěch Jeřábek

Vojta Jeřábek je na stáži od dubna 2021. V oddělení Strategie a transakce se zabývá oceňováním podniků. To je také Vojtovou vedlejší specializací při magisterském studiu na Fakultě financí a účetnictví na pražské VŠE. Jeho hlavním zaměřením je obor Finanční inženýrství. Do ekonomických zpráv podniků se začte i ve volném čase a sleduje, co se děje na finančních trzích v oblasti investování i v politice. Když si chce od práce odpočinout, zahraje si tenis, vyrazí na výlet na kole nebo zajde na drink s přáteli.

Jaký byl začátek tvé stáže?

Nastoupil jsem během hlavní sezóny a tým byl hodně zaneprázdněný, takže nebyl prostor pro dlouhé zaškolování. To znamená, že první den dopoledne jsem absolvoval zaučení od HR, dostal přístup do e-mailu, prošel školením o bezpečnosti práce a ve dvě už jsem seděl na schůzce k novému projektu pro velkého klienta. Intenzivní, ale paráda.

Jak probíhala tvá práce na projektu dál?

Oceňujeme podniky, když je chce někdo koupit, prodat nebo se víc takových firem spojuje. Děláme to v týmu zkušenějších i juniorních kolegů. Nebyl jsem v tom tedy sám. Líbilo se mi, že není příliš rozdíl, jestli je člověk intern nebo pracuje na plný úvazek. Už na začátku jsem dostával samostatné úkoly, měl jsem třeba analyzovat finanční plán nebo zjistit klíčové body pro vývoj společnosti. Zároveň, pokud cokoliv potřebuješ, můžeš se obrátit na svého Counselora. To je kolega, se kterým se můžeš o čemkoliv poradit.

Co ti přijde na tvé práci zajímavé?

Baví mě, že vidím firmu v důležitém okamžiku. Obrací se na nás, když se dostanou k nějakému milníku, jako je prodej firmy a čeká je zásadní rozhodnutí. O velkých transakcích se píše v novinách a je fajn u něčeho takového být. Navíc takto pracujeme s několika firmami, takže to vidím z nadhledu a můžu srovnávat. Stojíme nad trhem a k tomu musíme mít dostatečné znalosti.

Jak dlouho trvá, než se člověk stane senior konzultantem?

Napříč EY jsou to 2–3 roky. Zkušenosti získané během stáže se berou v potaz, i když docházíš do práce třeba 3 dny v týdnu. Když pak dokončíš školu, nejsi úplně na začátku. Můžeš nastoupit i na pozici, která je o něco výš, než ta předchozí.

Bez čeho by ses při své práci neobešel?

Consulting je hodně o týmové spolupráci. Pokud se s člověkem nedá domluvit, sebelepší znalosti to nenahradí. Takže jde hlavně o schopnost spolupracovat s lidmi a splnit svoji část úkolu, aby to nerozhodilo práci celého týmu.

Čeho si na práci v EY ceníš?

Cením si toho, že mě kolegové berou jako plnohodnotného člena týmu. Věří, že se na mě mohou spolehnout a že odvedu dobrou práci. Nemají obavy mi nějaký úkol svěřit. Té důvěry si vážím a motivuje mě to, abych se dál zlepšoval.

Kromě toho jsem rád za přátelskou atmosféru. Když udělám chybu, nikdo se na mě nenaštve, ale konstruktivně se o tom pobavíme. Na lidech, kteří tu jsou, je vidět, že je práce baví a mají velké znalosti. To je pro mě inspirující.

Pokud se chceš Vojty zeptat na cokoliv ke stážím, napiš mu na e-mail vojtech.jerabek@cz.ey.com. Prohlédni si aktuální volná místa pro stážisty nebo si přečti, jak vnímá stáž v oddělení v auditu ambasador Martin Rozlivka z Univerzity Pardubice.

Sandra Jirásková

Recruitment manager

Máš zájem o newsletter plný inspirace?