„Je stereotyp, že v zahraničí mohou studovat jen bohatí,“ říká ambasador EY

Martin Swiac žije, studuje a pracuje v Nizozemsku. Probrali jsme s ním výhody studia v zahraničí, rozdíly na univerzitách v Nizozemsku a ve Skotsku, a Martin se s námi podělil o tipy, jak všechno utáhnout finančně. Také nám prozradil plány, které má jako ambasador EY pro studenty z okolí Rotterdamu.

Martine, kde studuješ?

Jsem v Nizozemsku na Erasmus University of Rotterdam a studuju magisterský program Financial Economics. Bakaláře jsem dokončil ve Skotsku na University of Edinburgh.

Jaké vnímáš rozdíly mezi univerzitami ve Skotsku a Nizozemsku?

Přijde mi, že v Nizozemsku se klade větší důraz na praxi. Naopak v Edinburghu se mi zdál bakalář těžší, byl víc teoreticky zaměřený. Tady v Rotterdamu k nám na univerzitu chodí hodně lidí a hostů z oboru, máme tu různé tzv. „guest lecturers“. Co se týče rozdílů mezi zeměmi, jsou podle mě Nizozemci oproti Skotům uzavřenější a lépe se oblékají (směje se).

Proč ses rozhodl studovat v zahraničí?

Chtěl jsem něco víc. Na střední v Česku mě systém spíše demotivoval. Velkou inspirací mi byli lidé ze školy, kteří do zahraničí vyrazili a také mám kamaráda, který mi ukázal, že to fakt jde. Do Česka se určitě plánuji vrátit a myslím, že budu mít díky studiu v zahraničí trochu výhodu při shánění práce.

Martin Swiac

Martin Swiac pochází z Nového Jičína. V Nizozemsku nyní studuje magisterský obor Financial Economics na Erasmus University of Rotterdam. Předtím žil ve Skotsku, kde studoval na University of Edinburgh. Školu stíhá kombinovat s prací ve společnosti Twisto a říká, že za úspěchem stojí tvrdá práce a je na každém, jestli se do ní pustí. O volnu Martin sportuje, hraje na kytaru, věnuje se rodině nebo čte.

Jaké konkrétní výhody jsi studiem za hranicemi získal?

Přijde mi, že v zahraničí se klade větší důraz na kritické myšlení, schopnost umět se podívat na věci z více pohledů. Dále je výhodou zvýšená tolerance a otevřenost, to vnímám jako důležité i v byznysu. A navíc zahraničí člověka naučí samostatnosti. Naučil jsem se dobře plánovat a také jsem začal pracovat.

Jak jsi zvládl finančně pokrýt všechny náklady?

Při studiu jsem musel pracovat, s něčím mi pomohli rodiče a také jsem využil stipendií. Bydleli jsme společně s přítelkyní a ve dvou se to lépe táhne. Ale samozřejmě jsem se musel občas rozmyslet, jestli si dám jedno, nebo pět piv. (směje se) Získal jsem stipendium od nadace Sophia a také jsem se ucházel o stipendium Nadace The Kellner Family Foundation. To mi nevyšlo, ale s Petrem Kellnerem jsem si alespoň promluvil, což byla super zkušenost. Ve Skotsku jsem studoval předtím, než nastal Brexit, takže studium ještě nebylo zpoplatněné.

Máš nějaké tipy pro studenty, kteří se chtějí vydat do zahraničí, ale brání jim finance?

Je stereotyp, že v zahraničí mohou studovat jen bohatí. Když je člověk limitovaný financemi, určitě by měl zvážit zemi, ve které se dá studovat zadarmo nebo za minimální školné. V tomto směru bych rozhodně vyzvedl Evropskou unii, díky které není problém studovat kdekoliv a často i zdarma. Když například tady v Nizozemsku jako student pracuješ, dostáváš od vlády finanční příspěvek na svoje studium. Možnosti jsou, ale člověk je musí najít. Udělejte si vlastní průzkum, zvažte práci a využijte různé nadace, jako je The Kellner Family Foundation, Sophia nebo Bakala Foundation.

Co děláš, když zrovna nejsi ve škole?

Rád chodím do posilovny, hraju fotbal, na kytaru a když čas dovolí, rád čtu. Mimo školu pracuju pro společnost Twisto, která se věnuje „buy now pay later“ byznysu a finančním službám. Musím se otáčet, ale mám štěstí, že můj vedoucí je flexibilní a práci tak dobře skloubím se školou. Není problém si něco dodělat po večerech nebo o víkendu. Zároveň je to pro mě dobrý doplněk ke studiu, kde se na věci díváme spíše z makro pohledu.

Co se ti líbí na EY?

Zajímá mě především oblast consultingu, která řeší různé výzvy nebo problémy v byznysu. A také se mi líbí, že dávají příležitosti mladým lidem, buď v podobě stáží, nebo možnosti práce hned po studiu.

Nově jsi ambasadorem EY, jaké máš plány?

Chci se soustředit především na české a slovenské studenty v okolí Rotterdamu. Mou hlavní myšlenkou je vytvořit síť studentů se zájmem o přednášky, hlavně v oblasti consultingu, která mě zajímá. Přednášky pak budeme společně s EY organizovat na živo nebo i jako online setkání. Určitě bych se rád propojil s dalšími ambasadory, vím, že nás tu je v Nizozemsku víc. Myslím, že by bylo dobré představit EY i studentům, kteří jsou ještě na bakaláři, dalo by jim to představu, čemu se mohou v budoucnu věnovat.

Co si myslíš, že bude studenty o EY nejvíc zajímat?

Určitě se budou chtít dozvědět víc o byznysu, kterému se EY v Česku věnuje. A jestli se to liší od zahraničí. Pak rozhodně možnost stáží a kariérní možnosti. Určitě by bylo fajn, aby měl student jasnou představu, co se na které pozici dělá.

Láká tě stáž nebo práce v české pobočce EY? Ozvi se Martinovi na swiac.martin@gmail.com ohledně čehokoliv, co tě zajímá. Prohlédni si i aktuální volná místa nebo si přečti o zkušenostech dalšího ambasadora Sary Marie Majernikové.

Sandra Jirásková

Recruitment manager

Máš zájem o newsletter plný inspirace?