Když vás to baví, zvládnete denní studium na bakaláři v Pardubicích i práci v Brně

Martin Rozlivka se k EY připojil už během bakalářského studia. Několik měsíců zpracovával data pro auditory v našem brněnském Centru auditních služeb, pak navázal jako intern přímo v auditu. Pověděl nám, jak se mu dařilo zvládnout stáž vedle denního studia v druháku a co se v praxi naučil.

Co tě zavedlo do EY?

Chtěl jsem zjistit, jak to v byznysu opravdu funguje, a porovnat učivo s realitou. Kromě pár brigád jsem neměl moc pracovních zkušeností. O stáži jsem se rozhodoval už na počátku bakaláře a EY na mě udělalo při pohovoru nejlepší dojem. Všichni byli moc fajn a veškerá komunikace působila profesionálně. Nakonec mi práce v EY pomáhala i při učení. Dokážeš si díky ní lépe představit některé souvislosti v praxi a snáz učivo pochopíš.

Jak se ti dařilo skloubit bakalářské studium s nástupem do EY?

Měl jsem denní studium, takže to bylo trochu náročnější. Tak dvě hodiny jsem navíc strávil na cestě. Bydlel jsem v té době kousek od Pardubic a dojížděl jsem do Brna. Práce mě ale bavila a chtěl jsem pokračovat. Ve škole se naštěstí dal rozvrh udělat tak, abych mohl 2 dny v týdnu pracovat. Učitelé byli také docela vstřícní, když jsem potřeboval posunout nějaký termín. Teď už studuji dálkově, přestěhoval jsem se do Pardubic a dojíždím za prací do Prahy.

Martin Rozlívka

Martin Rozlivka strávil téměř rok v brněnském Centru auditních služeb (připravujeme tam data pro auditory) a od září 2021 je součástí auditního týmu. Audit Martina zajímal už na střední škole a díky praxi v Brně už věděl, co ho v auditu čeká. Zkušenost z přímé spolupráce s klienty ho nadchla. Vedle práce v EY studuje dálkové navazující studium v oboru Ekonomika a provoz podniků na Univerzitě Pardubice. Ve volném čase se zabaví sledováním filmů, vyrazí do přírody nebo si zahraje s kamarády fotbal.

Jaké znalosti ze školy teď v práci zúročíš?

Nejvíc se mi hodí znalosti z účetnictví, podnikové ekonomiky a kalkulace.

A co ses naopak naučil v praxi?

Postupně získávám sebedůvěru v komunikaci. Je důležité nebát se ptát a pokládat správné otázky. Ať už kolegům v týmu nebo klientovi. K tomu také patří schopnost práce s informacemi, utřídění myšlenek a jejich předání ostatním. To jsou dovednosti, které ještě potřebuju rozvíjet, ale cítím posun.

Díky zkušenostem z auditu také dokážu číst v účetních výkazech. O prázdninách jsem si pročítal výroční zprávy některých firem a oproti dřívějšku lépe rozumím, jak firmy fungují.

Čeho si nejvíce ceníš v EY?

Nejvíc si cením přístupu svých kolegů. Vždycky si najdou čas, když mám nějakou otázku nebo potřebuju něco vysvětlit. Ať už jsem byl v Brně nebo v Praze. Na začátku jsem se ptal na všechno a pořád. Trochu jsem se bál, abych nevypadal hloupě, ale naučil jsem se, že je to v pořádku.

Kromě toho mi přijde fajn, že spolu nevycházíme jen pracovně, ale i jako přátelé. Rychle se poznáme, když jezdíme společně do firem. Na hotel jsem jel s kolegy, které jsem sotva znal, a po pár dnech už to bylo jinak. Poznávám tak mimo školu lidi s různými zájmy. Vůbec jsem se třeba nezajímal o politické dění, ale poznal jsem kolegu, který mi doporučil fajn podcasty. Poslouchám je cestou do práce a jsem rád, že jsem si rozšířil obzory.

Co pro tebe znamená role ambasadora?

V EY tolik lidí z pardubické univerzity nepracuje, a tak jsem si říkal, že by bylo fajn být taková spojka, která ukáže, že to jde. Mám několik spolužáků, kteří mají chuť pracovat, jsou komunikativní a na consulting by se hodili. Pokud by někdo o práci v EY uvažoval, může se na mě obrátit přes e-mail. Rád mu poradím nebo popíšu, jak to tu funguje.

Prohlédni si aktuální volná místa pro stážisty a pokud máš na Martina nějakou otázku, ozvi se mu na e-mail martin.rozlivka@cz.ey.com. Dalším studentským ambasadorem, který nám popsal první dojmy ze stáže v EY, je Jakub Hytych z MENDELU.

Sandra Jirásková

Recruitment manager

Máš zájem o newsletter plný inspirace?