„Na stáži jsem se účastnil meetingů se Škodovkou,“ říká ambasador EY

Samuel Roberts studuje na univerzitě v Manchesteru, momentálně čerpá pracovní zkušenost v Londýně a má za sebou stáž v EY v Praze. S ambasadorem EY jsme si povídali o stáži a také o studiu a práci ve Velké Británii.

Same, kde teď studuješ?

Jsem třetím rokem v Anglii a studuju na University of Manchester. Moje mamka je Češka a táta pochází z Anglie, já se narodil v Praze. Dostal jsem se do Anglie i díky tomu, že jsem v Česku udělal mezinárodní maturitu IB v mezinárodní škole Riverside School Prague. Tuto maturitu uznávají univerzity po celém světě a člověk pak nemusí dělat přijímačky.

Proč jsi chtěl studovat zrovna v Anglii?

Mojí hlavní motivací ro studium v Anglii byl fakt, že jsem napůl Angličan, ale nikdy jsem v Anglii nežil, tak jsem to chtěl zkusit. Jinak mě sem samozřejmě táhla vysoká kvalita vzdělání, které je hodně prakticky zaměřené. Teď, v rámci studia, rok pracuji v Londýně v auditu.

Sam Roberts

Sam Roberts studuje na University of Manchester obor Management with Business Economics. Nyní tráví rok pracovní zkušeností v Londýně, pracuje v auditu. V létě roku 2021 pracoval v EY jako Intern v oblasti, která je jeho velkým koníčkem – automobilový průmysl. Během volného času Sam sportuje a říká, že aby člověk něco dokázal, musí hledat příležitosti a vytěžit z nich co nejvíce.

V budoucnu se tedy chceš věnovat auditu?

I když si vážím příležitosti zažít audit a dozvědět se něco o finančním světě, nemyslím, že bych to dělal dlouhodobě. Nenaplňuje mě to, není v tom tolik prostoru pro kreativní myšlení. Získávám tím ale vzácné zkušenosti a vím, že se mi to v budoucnu vyplatí v podnikání. Chci se věnovat něčemu, co mě fakt baví. Když jsem byl v pražském EY na stáži, tak jsem byl mezi lidmi, kteří se věnují automobilovému průmyslu (Automotive). A to mě bavilo hodně.

Jak probíhala tvoje stáž v EY?

Se svým týmem jsem pracoval na dynamických projektech, dělal průzkumy trhů, připravoval prezentace a komunikoval s klienty a oborovými specialisty. Abych klientovi přinesl ty nejlepší výsledky, přemýšlel jsem hodně mimo rámec a s týmem jsme překonávali výzvy. Zúčastnil jsem se schůzek třeba se společností Škoda a prezentoval jim své nápady. Ta letní stáž byla původně na měsíc, ale nakonec jsem tam zůstal ještě o pár týdnů navíc.

Jak jsi se na stáž dostal?

O EY vím už dlouho. Inzerát na stáž jsem našel na webu, zkusil jim napsal a vyšlo to. Myslím, že mi hodně pomohlo, že jsem se hlásil na stáž do automobilového průmyslu, je to totiž můj velký koníček. Na setkání s personalisty jsme si o tom hodně povídali.

Máš nějaký tip pro lidi, kteří o stáži v EY uvažují?

Podle mě je EY je dynamická společnost, která hledá podobně smýšlející lidi. Je důležité najít si stáž v oboru, který člověka opravdu baví a zajímá a dokáže tak přicházet s inovativními nápady. Pro mě to byl automobilový průmysl. Pomáhá umět se podělit o své úspěchy a dokázat říct, co jste si z nich vzali a jak to v EY využijete. A také se jedinečným způsobem odlišit od konkurence, třeba zahraničním studiem nebo tím, že proaktivně využíváte svůj volný čas.

Co máš v plánu jako ambasador EY?

Poté, co mi skončila stáž, mě v EY oslovili, jestli bych se stal jejich ambasadorem. Zatím je to čerstvé, ale těším se, až budu dalším studentům radit, s čím potřebují. Klidně tady v Londýně nebo až budu zpátky v Manchesteru. Pokud tohle čteš a chceš probrat, jak to v EY chodí, určitě se na mě můžeš obrátit.

S čím můžeš studentům poradit?

Určitě ohledně práce obecně, mám zkušenost z Prahy a teď i Londýna. A také, jestli je pro ně EY vhodné místo k práci. Člověk se toho v EY dost naučí a může se kariérně hodně posunout. Když jsem byl v EY na stáži, měli jsme v týmu skvělou atmosféru. Nikdo se nad nikým nepovyšoval, lidi si vzájemně pomáhali, a občas jsme zašli spolu ven. Přístupní byli i manažeři nebo partneři, stačilo zaklepat na dveře.

Jaký máš tip pro ty, kteří chtějí studovat ve Velké Británii?

Rozhodně je to super příležitost zažít život v jiné kultuře. Zapoj do různých spolků, říká se jim tu „societies“ a na každé univerzitě jich je spousta. Máme tu například Czech and Slovak Society. Potkáš nové lidi, vylepšíš si sociální dovednosti a třeba v tom spolku získáš i nějakou pozici. Můžeš třeba organizovat akce a pracovat s rozpočtem, který ti univerzita dá. Když jsem si hledal práci, kterou teď mám v Londýně, rozeslal jsem desítky životopisů a vrátily se mi odpovědi jen na pár z nich. V Anglii jsem malá ryba a konkurence tu je veliká. Když se ale člověk vrátí do Česka, má oproti ostatním rozhodně velkou výhodu.

Láká tě stáž nebo práce v české pobočce EY? Ozvi se Samovi na roberts.sam123@gmail.com ohledně čehokoliv, co tě zajímá. Prohlédni si i aktuální volná místa nebo si přečti o zkušenostech dalšího ambasadora Zuzany Sedmákové.

Sandra Jirásková

Recruitment manager

Máš zájem o newsletter plný inspirace?